Bieżące

Nagrodzeni na targach Plastpol 2018 WYRÓŻNIENIE

PROPANO – przemysłowe agregaty do schładzania cieczy napełnione gazem naturalnym R290 (propan)

 

Podczas tegorocznych targów PLASTPOL 2018 w Kielcach firma, Coldteam Sp. z o.o., profesjonalnie zajmująca się systemami chłodzenia, zaprezentowała na swoim stoisku nowość - innowacyjny produkt – przemysłowy agregat do schładzania cieczy PROPANO - PRO035.

Jest to urządzenie zbudowane przez nas na podstawie doświadczeń firmy i wymagań, z którymi spotyka się od lat w przemyśle przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Przepisy i wymagania

Od maja 2015 ustawa f-gazowa (Dziennik ustaw 2017 poz 1951), międzynarodowe ustalenia Protokołu Kioto oraz rozporządzenia EU wprowadzają nowe regulacje, obostrzenia oraz limity dotyczące stosowania f-gazowych czynników chłodniczych tzw. freonów. Na ich podstawie stosowanie aktualnie znanych f-gazów w nowych instalacjach chłodniczych, będzie możliwe tylko do roku 2030.

Powyższe ograniczenia i restrykcje skutkują problemami z dostępnością jak i gwałtownie rosnącymi cenami f-gazów na rynku europejskim.

Dodatkowo wszystkie f-gazowe urządzenia i instalacje chłodnicze pracujące w Polsce, muszą być zarejestrowane w CRO (Centralnym Rejestrze Operatorów) oraz kontrolowane i serwisowane wg wytycznych, przez wykwalifikowane firmy serwisowe, posiadające odpowiednie uprawnienia (Świadectwo Kwalifikacji oraz Certyfikaty Firmowe). Przeprowadzenie tych czynności jest cyklicznie kontrolowane przez UDT oraz Inspektorów Ochrony Środowiska.

Stąd, w ostatnim okresie, powstała silna potrzeba rozwoju technologii systemów chłodniczych napełnionych gazami naturalnymi. Głównie mowa jest tu o: propanie - R290, dwutlenku węgla - CO2 oraz amoniaku - NH3. Wszystkie te wymienione czynniki były już stosowane w przeszłości. Jednak rozwój technologii pozwala na dużo bardziej bezpieczne i efektywne zastosowanie ich w dniu dzisiejszym.

Firma Coldteam obok tradycyjnych agregatów f-gazowych, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i wymogom rynku, pracuje nad doskonaleniem technologii chłodzenia wykorzystując gazy naturalne. Efektem tych prac jest wyróżnione urządzenie z serii PROPANO.

Budowa

Standardowy agregat zbudowany jest na bazie semihermetycznej sprężarki tłokowej, wymiennika ciepła / parownika oraz wbudowanego układu hydraulicznego: pompy 3 bar oraz zbiornika cieczy. Ze względu na zastosowany czynnik zarówno sprężarka, jak i elementy automatyki posiadają certyfikat ATEX. Urządzenie wyposażone jest standardowo w czujnik detekcji wycieku. Dodatkowo szafa elektryczna wyposażona jest w monitor faz.

Zakres wydajności

Urządzenia dostępne w zakresie od 10 do 160 kW.

Zalety:

– kompaktowa i zwarta budowa,

– zabudowany wewnątrz układ hydrauliczny,

– ekologiczny czynnik – gaz naturalny,

– brak obowiązku rejestracji urządzenia w CRO i pozostałych czynności wymaganych prawem.

Certyfikaty

Produkcja Coldteam Sp. z o.o. zgodnie z wymogami EU – znak CE.

 

 

COLDTEAM Sp. z o.o.

ul. Hutnicza 36, 81-061 Gdynia

tel. 58 620 88 64

tel. kom. 603 81 82 93

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

www.coldteam.pl